עורך דין ליקויי בניה

משרד עורכי דין לתביעות ליקויי בניה

רונן ליבוביץ הוא עורך דין ליקויי בניה מוביל בתחום ומתמחה בדיני נדל”ן. בעל משרד עורכי דין מוביל למעלה מ- 20 שנה. משרדינו משתף פעולה עם מהנדסים, שמאים ובעלי מקצוע רלוונטיים בתחום.

» ✔ הוא ילווה אתכם בכל צעד וצעד במידה ורכשתם דירה חדשה במיטב כספכם ולמרבה הצער התגלו ליקויי בניה.

» ✔  הוא ידע כיצד לנסח תביעת ליקויי בניה כך שהיא תכלול את מלוא דרישותיכם ותפצה אתכם על מלוא הנזקים שנגרמו לכם.

» ✔ נגיש בשמכם תביעת ליקויי בניה לבית המשפט המוסמך על מנת למצות את זכויותיכם.

מהו תפקידו של עורך דין ליקויי בניה?

תפקידו של עורך דין ליקויי בניה הוא לסייע לבעלי נכסים (דירות, בתים, משרדים, מבני ציבור וכו’) לקבל את הפיצוי המלא בגין הליקויים ואי ההתאמות שיש בנכס אשר הם רכשו מהקבלן

בניהול המגעים עם הקבלן בנוגע לתיקון ליקויי הבניה, חשוב להיעזר בעורך דין ליקויי בניה בעל הניסיון והמקצועיות הנדרשים בתחום זה, על מנת להבטיח את התוצאות המיטביות לטובת הקונה ולהסיר את הליקויים באופן מקצועי ויעיל. כדי להשיג את התיקון המהיר והמקצועי של הדירה ולהבטיח כי הקבלן יקיים את התחייבויותיו כלפיכם במסגרת האחריות הנדרשת.

עורך דין ליקויי בניה מספק ללקוחותיו את השירותים הבאים:

 • איתור ליקויים: עורך הדין יפנה אתכם לקבל חוות דעת הנדסית מקיפה של הנכס על מנת לאתר את כל הליקויים הקיימים.
 • הערכת נזק: עורך דין ליקויי בניה יוודא כי חוות דעת ההנדסית תעריך את גובה הנזקים שנגרמו ללקוח כתוצאה מליקויי הבניה ואי ההתאמות.
 • פניה מוקדמת לקבלן: עורך הדין יפעל למצות את הדרישות מהקבלן על מנת להגיע לנסות להגיע לפתרון מוסכם, כגון תיקון הליקויים או פיצוי כספי ללקוח.
 • הגשת תביעה משפטית: אם הפניה המוקדמת לקבלן לא תצלח, עורך הדין יגיש תביעת ליקויי בניה לבית המשפט.

מהם ליקויי בניה?

ליקויי בניה הם למעשה מושג הכולל בתוכו תקלות ו/או ליקויים שונים שנגרמו במהלך בניית דירה ו/או בית משותף. וכן כל אי התאמה בין הבנייה שהקבלן הבטיח, בהתאם לחוק, ההסכם והשפעת הבניה בפועל.

ליקויי בניה יכולים להיות כשל מלא או חלקי בתפקוד של אביזרים או מערכות של הדירה. כמו גם כל ליקוי בתפקוד ובעמידות של מתקני הדירה ומערכותיה. כגון פגמים וליקויים באינסטלציה, איטום, מסגרות, ריצוף, טיח, חשמל, אלומיניום, דלתות ועוד. .

מעבר לכך, הביטוי “ליקוי בניה” כולל גם שוני בין מצב הדירה או כל דבר בתוכה לבין המפורט בתקנים רשמיים או תקנות בנייה. חוק המכר (דירות) מכוון לליקויים ספציפיים הנפוצים בדירות חדשות ואף קובע מועדים של תקופות בדק ואחריות ביחס לכל סוג ליקוי בניה.

דוגמאות לליקויי בניה יכולים להיות בתחומים שונים, כגון:

 • איכות הבניה: ליקויים במבנה עצמו, כגון סדקים בקירות, תקרות או רצפות. רטיבות, איטום לקוי, תקלות במערכות המים והביוב, תקלות במערכות החשמל, פגמים במבנה הבניין.
 • אי התאמה למפרט הטכני: ליקויים הנובעים מהפרת הקבלן את המפרט הטכני שנחתם בין הצדדים. כגון גודל הדירה, מספר החדרים, מיקום הדירה, סוג ואיכות החומרים ו/או אביזרים שהותקנו.
 • אי התאמה לחוק: ליקויים הנובעים מהפרת הקבלן את חוקי התכנון והבנייה. כגון בניה ללא היתר, בניה בניגוד לתוכנית בניין עיר, בניה ללא עמידה בתקנים.

ישנן דוגמאות רבות לכשלים וליקויים בבניה:

 • ריצוף פגום
 • סדקים בקירות
 • ליקויי אלומיניום / מסגרות
 • חדירת רטיבות / עובש ואיטום לקוי

ליקויי בניה פסק דין

ליקויי בניה שמגלים בעת קבלת הדירה

ליקויים בבנייה שמתגלים בעת קבלת הדירה מידי הקבלן לראשונה, הם לרוב פגמים שהם גלויים לעין בלתי מקצועית או ניתנים לגילוי ע”י אדם רגיל מן הישוב.

כמו לדוגמה, ליקויים כגון סדקים בקירות ו/או רצפות, רטיבות בקירות הבית, שינוי גוון הריצוף, תריסים שבורים ו/או פגומים, דלתות פגומות וכו’. במקרה זה, על רוכש הדירה להודיע ​​לקבלן על אי התאמות מיד עם גילוי הליקויים

בעת מסירת הדירה עמדו על כך שהדירה תהיה נקיה, ללא חומרי ו/או עודפי בניה על מנת שתוכלו להבחין בליקויי בניה שבולטים לעין. דרשו כי הדירה תימסר לכם באור יום ו/או בתנאי תאורה הולמים – אף זאת על מנת שתוכלו להבחין בבעיות שניתן לגלותם בעין של אדם מן הישוב שאינו מהנדס או מומחה.

כמשרד בעל וותק מעשי בתביעות ליקויי בניה אנו נתקלים השכם והערב בטענות של קבלנים כי התקלות בדירה נגרמו עקב שימוש לא זהיר שלכם. להוכחת טענותיו הוא ינופף בפרוטוקול המסירה בטענה כי נזקים מסוימים לא צוינו בפרוטוקול המסירה הגם שניתן לגלותם בבדיקה של אדם מן הישוב שאינו מומחה ועל כן חשוב לוודא כי כל התקלות שאתם מבחינים בהם במועד המסירה יצויינו בפרוטוקול המסירה. דרשו לקבל לידכם באותו מעמד העתק מהפרוטוקול. עמדו על כך שנציג הקבלן שמוסר לכם את הדירה ירשום בפרוטוקול המסירה כל ליקויי בניה שאתם סבורים שקיימים בדירה.

ירידת הערך הנגרמת עקב ליקויי בניה שאינם ניתנים לתיקון

לעיתים קיימות אי התאמות שאינן ניתנות לתיקון (שטח דירה, מרווחים בניגוד לתקנים) או ליקויי בניה שאינם ניתנים לתיקון בגינם נגרמת ירידת ערך לדירה ועל הקבלן לפצות אתכם כספית בגין כך.

מה עושים אם הקבלן עודכן על ידינו בליקויים והם “תוקנו”, אך הבעיה ממשיכה להופיע שוב ושוב? במקרה כזה הקבלן לרוב מאבד את זכותו לשוב ולתקן את הליקויים ואתם זכאים לקבל פיצוי כספי שיאפשר לכם לבצע את תיקון ליקויי הבניה באמצעות קבלן מטעמכם..

כמו כן ניתן לתבוע פיצויים בגין ירידת ערך הדירה עקב ליקויי בניה ו/או אי התאמות שאינן ניתנים לתיקון. במקרים של רטיבויות קשות ו/או נזקים המונעים שימוש סביר בדירה אף פוסק בית משפט פיצוי בגין עוגמת נפש.

ירידת ערך בהקשר של דירות מתייחסת להפחתת השווי של דירה כתוצאה מסיבות שונות, כמו ליקויים שאינם ניתנים לתיקון, תקלות שחוזרות ונשנות, או מגוון אחר של פגמים שמשפיעים על שווי הנכס.

ירידת הערך היא דבר טבעי ומובן מאליו, והיא משתנה בהתאם לטבע ולגודל הליקויים, גיל הנכס, המקום, ומגוון נוסף של פרמטרים. זה יכול להשפיע על מחיר הנכס ועל ערכו המסחרי מה שקרוי ירידת ערך מסחרית..

המועד המיוחל הגיע והדירה בה השקעתכם את מיטב כספכם נמסרה לכם. אבל אט אט מתגלים נזקים ואי התאמות בדירה. רוכשי דירות רבים סובלים מליקויי בניה בדירתם החדשה. רבים מנסים לפעול לבד מול הקבלנים ומרימים ידיים.

אומנם רוב הקבלנים פועלים באחריות ומבצעים את התיקונים הנדרשים. אך יש מקרים שבהם יש צורך לפעול מול הקבלן בנחישות ולדרוש את תיקון הליקויים בצורה מהירה ויעילה.

תיעוד ליקויי הבניה על ידי הדייר

כמשרד עורך דין ליקויי בניה, אנו ממליצים עם קבלת הדירה לתעד בפרוטוקול המסירה כל ליקוי או אי התאמה הנראים לעין בלתי מקצועית. רצוי אף לתעד את הנזק באמצעים ויזואליים כגון מצלמה / וידאו, ולוודא כי הפרוטוקול נמסר לנציג הקבלן.

אל דאגה – במידה וקיימים נזקים שאינם נראים לעין בלתי מקצועית – זה לא ימנע ממכם להעלות דרישות לתיקונם מהקבלן ובלבד שאלו יועלו בתוך תקופת הבדק (עדיף) או בתוך תקופת האחריות.

ליקויי בניה לרוב נובעים משימוש בחומרים באיכות ירודה, עבודה רשלנית ולא מקצועית של הקבלן או מי מטעמו. ביצוע העבודות שלא בהתאם לתקני בניה מחייבים, תכנון שגוי או פיקוח לקוי ועוד. ליקויי בניה משמעותיים, כגון רטיבות ואיטום בנוסף גם במערכות אינסטלציה, ניקוז, ליקויים בריצוף וחיפוי, ליקויים באלומיניום ובמסגרות, ועוד.

תביעה לקבלת פיצויים באמצעות עורך דין ליקויי בניה

המטרה שלנו היא לתת לכם שירות מקיף ומלא לקבלת פיצויים ממשיים עבור ליקויי בניה ואי התאמות בדירה או עבור איחור במסירת הדירה בניגוד לחוזה.

במקרה שהקבלן מסרב לתקן את הנזק שנוצר בעת הבניה או שהתיקונים לא צלחו. ו/או במקרה בו הקבלן מסרב לפצותכם, אנו כמשרד מתמחה בליקויי בניה, נגיש בשמכם תביעה לבית המשפט לשם קבלת הפיצויים עקב ליקויי בניה, אי ההתאמות ו/או ירידת ערך הדירה.

המשרד יגיש בשמכם תביעה מתאימה בבית המשפט, במידה והקבלן אינו פועל לביצוע התיקונים או אינו מבצע את תיקון הליקויים כפי שנדרש.

אנו כמשרד עו”ד מומחה לתביעות ליקויי בניה, עובדים בצמוד לחברות בדק בית בעלות שם, לשם בחינת כלל מערכות הדירה.

 • לרבות בחינת שטחי הדירה
 • שליחה של מהנדס אזרחי ובמידת הצורך אף שמאי
 • סקירת מערכות הדירה ואיתור ליקויי הבניה, אי ההתאמות

עורך דין ליקויי בניה

מפרט טכני לא תקין הוא – ליקוי בניה

החוק מחייב את הקבלן לצרף בין היתר לחוזה המכירה מפרט טכני של הדירה ומערכותיה.

» מפרט טכני הוא חלק בלתי נפרד מההסכם לרכישת דירה חדשה מקבלן ומהווה מסמך חשוב ביותר.

» המפרט הטכני כולל תוכניות בנייה ותכניות דירה (על הקבלן להגיש לוועדה המקומית לתכנון ובנייה לקבלת היתר), שטח הדירה הנבנית, שטחים נוספים כגון מרפסות ו/או חניה, תיאור מדויק של הבניין והדירה, ציוד ואביזרים של הדירה. לרבות חומרי בנייה, סוג ריצוף, סוג ארונות מטבח ואמבטיה, מתקני סניטריים ואינסטלציה, כלים סניטריים, מתקני חשמל (כולל נקודות חשמל כגון שקעים ונקודות תאורה בכל הדירה), מתקני קירור ו/או חימום, מערכות גז ומערכות משותפות אחרות, חיבורים בין דירות ומערכות בניין, וכולי.

במפרט הטכני נקבעים תקני הבנייה של הדירה

החוק מחייב את הקבלן לספק לרוכש של הדירה מפרט טכני בעל נוסח קבוע ומחייב את הקבלן לפרט בדייקנות לגבי כל הפריטים במפרט. כל שינוי בין האמור במפרט לבין הבנייה בפועל הינו אי התאמה ומזכה בפיצוי כמו ליקוי בניה. ראוי לציין כי ישנם הבדלים מהותיים בין המפרט הטכני המחייב את הקבלן  לבין פרוספקט קידום מכירות, הנמסר לכם טרם החתימה על הסכם רכישת הדירה.

רובם של קוני הדירות אינם מקדישים מספיק תשומת לב למפרט וחותמים עליו כפי שהוא, ללא שינויים. כאילו מדובר במסמך “סטנדרטי” ושרירותי. עם זאת, מדובר בטעות נפוצה של רוכשים .

הודעה על ליקויי הבניה לקבלן

בחוזה רכישת דירה חדשה וכמו כן בחוק קיימת חובה להודיע ​​לקבלן בכתב על כל אי התאמות או ליקויים. הדרישה בדבר הודעה בכתב נועדה למנוע מצב בו הקבלן מכחיש ומתכחש כי קיבל הודעה מכם בדבר ליקויי בניה כלשהם.

אם שוכנע  בית המשפט כי הקבלן היה מודע לקיומם של הליקויים ואף נקט בצעדים לתיקונם, אין הוא יכול לפטור עצמו מאחריות בגין אי מתן הודעה – אף אם הקונה לא הודיע ​​לו.

חוות דעת מהנדס בניין או שמאי

לקראת סיום 12 החודשים ממועד שקיבלתם את הדירה החדשה, הקבלן מבצע תיקוני שנת בדק של ליקויי בניה שהתגלו בדירות. בשלב זה ובמקרים מסויימים אף קודם לכן אנו ממליצים להסתייע במהנדס בניין ולעיתים אף במהנדס ושמאי, על מנת שיסקור את ליקויי הבניה ואי ההתאמות ויערוך חוות דעת מקצועית אותה אנו נמציא אותה לקבלן על מנת שיפעל לתיקון.

בדיקת הדירה ע”י מהנדס מומחה או שמאי וקבלת חוו”ד הנדסית הינה הכרחית על מנת למצות את זכויותיכם, שכן איש מקצוע יכול לאתר את כל ליקויי הבניה ואי ההתאמותף אף אלו שאינם גלויים לעין בלתי מקצועית, יכול לקבוע איך יש לתקנם וכן לקבוע את עלויות התיקון ו/או ירידת הערך.

לרוב עם הגשת כתב ההגנה מטעם הקבלן,  בית המשפט ממנה מומחה מטעמו שתפקידו לבדוק את הדירה. המומחה מטעמו של בית המשפט הוא מינוי חיצוני לצדדים – מינוי של מומחה ניטראלי. מסיבה זו, בית המשפט נוטה לפסוק לפי חוות הדעת של המומחה מטעמו.

מהי שנת בדק בליקויי בניה?

שנת הבדק היא התקופה המתחילה במסירת הדירה לקונה. מרגע קבלת מפתחות הדירה על ידי הקבלן מדובר בתקופה הנמשכת למשך שנה מרגע המסירה. במהלך שנת הבדק, הקונה יכול לגלות ולדווח על ליקויים ובעיות בדירה והקבלן אחראי לתיקון כל הליקויים שנמצאו לפי החוק.

שנת הבדק מחייבת את הקבלן לתקן כל הליקויים שנמצאו בנכס בזמן זה, בהתאם להגבלות שהוסכמו בחוזה או לחוק. במידה והליקויים או הבעיות הנמצאות בנכס מונעות מהרוכש מגורים סבירים בדירה, על הקבלן לתקן אותם ללא דיחוי ולפעול לטובת הרוכש.

כמובן, יש להגיש את הדרישה לתיקון הליקויים לקבלן בכתב מיד עם קבלת הדו”ח ההנדסאי. ככל וקיימים ליקויים שנמצאו והתווספו אזי יש ליידע. יש לפנות לקבלן בדרישה לתיקון הליקויים שנמצאו.

תקופות בדק בית

התקופות הנקובות להלן הן תקופות הבדק בית. כשבסיומן קיימת תקופת אחריות נוספת של 3 שנים, תלוי בסוג ליקויי הבניה.

 • ליקויי בניה בריצוף ובחיפויים – שנתיים
 • בניה לקויה של מכונות ודוודים – 3 שנים
 • בבידוד התרמי – 3 שנים
 • נזקי בניה ונזילות צנרת מים, דלוחין וביוב – 4 שנים
 • בעיה באיטום  – 4 שנים
 • סדקים ברוחב גדול מ-1.5 מ”מ  –  5 שנים
 • התקלפות חיפויי חוץ – 7 שנים

המטרה של תקופת בדק בית

המטרה העיקרית של תקופת בדק בית היא להבטיח שהנכס במצבו ובתקינותו הנדרשת. ואם מתגלים ליקויי בניה בתקופת בדק בית ההנחה היא כי הקבלן אחראי לכך ועליו לתקן אותן על חשבונו. תקופת בדק בית מהווה הזדמנות לקונה לבדוק את הנכס לאחר תקופה של שימוש בו, ולהזמין דו”ח בדק בית שיספק פרטים על תקינות הנכס, כולל תקינות תשתיות החשמל, האינסטלציה, הקירות, התקרות, הרצפות, האיטום

אם יתגלו ליקויי בניה בבדיקה זו, על הקונה לפנות לקבלן ולאפשר לו לתקן את הליקויים. במידה והקבלן סירב לתקן את הליקויים או שהתיקונים לא צלחו, פתוחה הדרך בפניכם להגיש תביעת ליקויי בניה נגד הקבלן.

מה ההבדל בין תקופת אחריות לתקופת בדק?

ההבדל בין התקופות הינו לענין נטל ההוכחה. נקודת המוצא כי הנזקים בתקופת הבדק הינם באחריות הקבלן. אלא אם הוכיח כי נזק הבניה נגרמו עקב מעשה או מחדל של קונה הדירה.

מנגד – בתקופת האחריות על קונה הדירה הנטל להוכיח כי נזק הבניה נובעים מתכנון ו/או עבודה לקויים ו/או שימוש בחומרים ירודים.

תקופת האחריות מתייחסת לתקופה נוספת מאז שהסתיימה תקופת הבדק. לדוגמא: אם בענין איטום תקופת הבדק היא 4 שנים, אז תקופת האחריות בעניין איטום היא 3 שנים נוספות. ובסך הכל תקופת בדק ואחריות לעניין היא 7 שנים ממועד קבלת הדירה.

להעביר חוות דעת הנדסית לקבלן על ליקויי הבנייה

כעורך דין ליקויי בניה ותביעות קבלן אני ממליץ ללקוחותינו להעביר חוות דעת הנדסית לקבלן. לוודא את קבלתה ולאפשר לקבלן לבצע את התיקונים על פי האמור בחוו”ד.

במקרה והקבלן יתכחש ויסרב לבצע את התיקונים, יבצעם באופן חלקי בלבד או יבצעם באופן רשלני, במקרה זה הדרך פתוחה להגשת תביעת ליקויי בניה נגד הקבלן.

ההמלצה שלנו הינה לבצע את הבדיקה ההנדסית לא מיד עם קבלת החזקה בדירה אלא לקראת תום שנת הבדק. שאז ניתן יהיה לבחון את מערכות הדירה לאחר הרצתם בפרק זמן נדרש ולבחון מהם ליקויי הבניה הדורשים תיקון בתביעות מהסוג הזה.

ניתן לתבוע צו עשה לביצוע תיקונים או פיצויים בגין עלות תיקון הנזקים. במקרה בו בית משפט משתכנע כי ניתנו לקבלן הזדמנויות לתיקון והוא התכחש לנזקים שנגרמו או שהוא נכשל בביצועם או במקרים בהם ביצוע התיקונים מצריך מידה רבה של פיקוח של בית המשפט ייטה בית המשפט לפסוק פיצויים לרוכשי הדירה.

פסיקות בית משפט בתביעות ליקויי בניה:

 • ביהמ”ש העליון, כב’ השופטים שמגר, לוין ומלץ, ע”א 449/85 היועץ המשפטי לממשלה נ’ גד חברה לבניין בע”מ, פ”ד מג(1) 183: קביעת מועד מסירה מסויים בחוזה –

נקבע כי “קביעת מועד המסירה של דירה לפרק זמן בלתי מוגבל ובלתי מתוחם וידוע מראש כופה על הצד השני אי-ודאות מכבידה ביותר, שהיא בלתי מוצדקת בנסיבות העניין. באופן כזה לא נקבע, למעשה, מועד למסירת הדירה, שהרי פרק הזמן שבתוכו תתבצע המסירה יכול להיות גם נקודת זמן כלשהי על פני תקופה ארוכה ביותר, על-פי שיקול-דעתו החד-צדדי של הספק. במצב דברים זה שרוי המתקשר השני במצב של אי-ידיעה לגבי נתון מרכזי בהתקשרות, דבר המונע ממנו בצורה מוחלטת את ההיערכות לקראת קבלת הדירה שרכש, הן מבחינת מכירתה של דירה קודמת והן מכל בחינה אחרת שהיא” (שם, בעמ’ 190).

 • ביהמ”ש השלום ראשל”צ, כבוד השופט יניב ירמיהו, תק’ 5619-06-17 כהן נ’ צרפתי שמעון גפן בע”מ: איחור במסירה בגין שינויים בדירה

בית המשפט רשאי להתערב בהסכמות מאוחרות להסכם המכר, בגדרם הקבלן מסכים לבצע את השינויים שהתבקשו על ידי הדייר כנגד איחור במסירת הדירה. נקבע כי על הקבלן לקבוע מראש תקופה שהינה סבירה לביצוע השינויים ובמקרה של מחלוקת עליו להראות כי השינויים שבדירה הם שגרמו לאיחור במסירת הדירה ושאילו לא היו מתבקשים כאמור הדירה הייתה נמסרת במועד. לא די בהיצמדות להסכמות שלאחר חוזה המכר, אלא יש להצביע על הקשר שבין המועד שהוסכם לדחייה ובין העבודות הכרוכות

ליקויי בניה פסקי דין – לצפייה

שאלות ותשובות נפוצות בנושא ליקויי בניה

לעיתים מספר ליקויים יכולים להתרחב.  אין הכרח להגיש תביעה.  למשרדנו ניסיון רב במיצוי זכויות דיירים אף טרם הגשת תביעה.

איחור במסירת הדירה, פיצויים בגין עלות תיקון ליקויי הבניה, פיצויים בגין ירידת ערך ביחס לליקויים שאינם ניתנים לתיקון, עגמת נפש, דיור חלופי, ועוד.

הסכם הרכישה של הדירה מהקבלן, חוו"ד מקצועית, העתקי פניות לקבלן ככל שישנן

כל תיק לגופו. בממוצע תיקי ליקויי בניה מנוהלים בטווח של בין שנה לשנתיים.

שכר הטרחה הוא נגזרת מסכום התביעה. לבית משפט סמכות לחייב את הקבלן במקרה והתביעה מתקבלת ומוצדקת לשלם לתובע את ההוצאות ששילם בגין התביעה לרבות שכר טרחת עורך דין , הוצאות מומחים והחזר אגרה.

 

עורך דין לתביעות ליקויי בניה

עו”ד רונן ליבוביץ – עורך דין ליקויי בניה

לתאום פגישה עם עו”ד רונן ליבוביץ התקשרו 077-9977996

כתובת: דרך מנחם בגין 48, מגדלי אביב, כניסה A, קומה 12, תל אביב

 

מידע מקצועי בדיני מקרקעין

חוזה הרכישה
תביעה לפינוי מושכר
התמחות בייצוג דיירים
תמ"א 38 - התמחות בייצוג דיירים בלבד
עורך דין מקרקעין
מיסוי מקרקעין
פירוק שיתוף במקרקעין
פירוק שיתוף במקרקעין
השאירו פרטים
זקוקים לייעוץ? התקשרו עכשיו: 077-9977996 או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם