תביעת לשון הרע והוצאת דיבה – במידה והיתה פגיעה בשמו ובכבודו של אדם והיא התבצעה בהתאם לחוק, יוכל הצד הנפגע להגיש תביעה כנגד הפוגע.

חופש הביטוי מאפשר לכל אדם להגיד את מה שהוא רוצה ולעשות זאת בכל דרך שהוא רואה לנכון, אך יחד עם זאת, התבטאות אשר יכולה לפגוע באדם אחר יכולה להיות עברה על החוק על פי חוק איסור לשון הרע

ניתן לסכם זאת בכך, שחוק איסור זה הינו חוק אשר נועד להגן על הכבוד ועל שמו הטוב של אדם וחוק ועושה זאת בעצם, על ידי הטלת איסור על פרסום התבטאויות שונות אשר עלולות לגרום להשפלה או לביזוי הכבוד של אדם.

לא כל אדם אשר אומר דברים משמיצים לאדם אחר עובר על חוק איסור הוצאת דיבה. ולצורך הגשת תביעה, ישנם מספר תנאים שונים שצריכים להתקיים.

מהם התנאים להגשת תביעת לשון הרע?

יש צורך להוכיח שאכן מדובר בהשמצה לה היו עדים שני אנשים נוספים לאדם אשר הושמץ. תנאי נוסף הוא שאותה השמצה תופיע בדרך פומבית כלשהי, זאת יכולה להיות שיחה ברחוב, זה יכול להיות טוקבק או ידיעה בעיתון.

בטרם הגשת התביעה, חשוב לבדוק האם נגרם נזק לתובע ומהי מידת הנזק אשר נגרם לו. כאן חשוב לציין שבמידה והאדם המזיק התנצל על הפרסום, סביר להניח שרמת הנזק קטנה כתוצאה מכך.

מהו לשון הרע?

הוצאת דיבה היא פגיעה בשמו הטוב של האדם. לצד הכאב הרשי שבדבר, כאשר אנו פוגעים במוניטין של מישהו, אנו יכולים לפגוע בפרנסתו, במעמדו המקצועי, במעמדו החברתי וכיו”ב.

על כן, חוק איסור לשון הרע, תשכ”ה-1965 קובע כי הוצאת דיבתו של אחר היא עוולה נזיקית, המקימה למושא הפרסום זכות לפיצוי כספי.

החוק מגדיר באופן כללי ורחב מאוד מהי הוצאת דיבה ועל כן כל אמירה יכולה באופן פוטנציאלי להיחשב לכך.

יש לבחון אפוא כל מקרה לגופו ולקבוע האם האדם הסביר, באותן הנסיבות היה נפגע כתוצאה מאותו פרסום. בעבר, ההוצאה הייתה מתרחשת בעיקר בעיתונות הכתובה, ברדיו ובטלוויזיה.

כיום הרשתות החברתיות כגון הפייסבוק הפכו לזירה המרכזית לכך, כאשר לכל פוסט או תגובה יכולה להיות חשיפה עצומה של אלפי ומאות אלפי אנשים.

האם כל אמירה פוגעית היא לשון הרע?

כל אחד מאיתנו יכול להיפגע מאמירה שנאמרה לו או נכתבה עליו, אך מטבע הדברים, לא כל התייחסות לא נעימה תהווה לשון הרע. ראשית, כאמור לעיל, החוקיות נבחנת באופן אובייקטיבי ולא סובייקטיבי.

כלומר, כאשר מוגשת תביעה הוצאת דיבה, בוחן ביהמ”ש האם אדם מן היישוב היה מוצא את הפרסום כפוגע.

אם התשובה היא בשלילה, הרי שאין עילת תביעה. שנית, החוק כולל שתי הגנות למפרסם ואם הוא מצליח להוכיח את תחולתה של אחת מהן על המקרה, הדבר יוביל לדחיית התביעה.

הגנה אחת היא הגנת אמת בפרסום, על פיה נדרש המפרסם להוכיח כי הפרסום שלו הוא אמיתי ולא שקרי וכי היה בו עניין לציבור. הגנה שנייה היא הגנת תום הלב.

זוהי רשימה של פרסומים אשר אם נעשו בנסיבות ספציפיות ובתום לב, לא ניתן יהיה להטיל אחריות נזיקית בגינם על המפרסם, כגון הבעת דעה במסגרת תפקיד.

מעבר לכך, ישנו גם סעיף של פרסומים מותרים, אשר לא ישמשו עילה לתביעה, כמו למשל אמירות שנאמרו במסגרת הליך משפטי.

פיצוי כספי בגין לשון הרע

במקרה שבו הנפגע יכול להוכיח את היקף הנזק שנגרם לו בשל הפרסום, יגיש תביעה כספית נזיקית בהתאם לתחשיבי הנזק.

אולם, בימים בהם רבים מפרסומי לשון הרע מתרחשים ברשתות החברתיות, קשה מאוד להעריך את היקף החשיפה של הפרסום ומכאן את היקף הנזק שהוא גרם.

במצב שכזה, רשאי הנפגע להגיש תביעת הוצאת דיבה ללא הוכחת נזק ובמסגרתה, כל שנדרש ממנו הוא להוכיח את רכיבי העוולה.

בבואו של ביהמ”ש לקבוע את סכום הפיצוי, עומדים בפניו שיקולים שונים לרבות: סוג הפרסום ואמינותו, היקף החשיפה, סוג הנזק שנגרם לתובע או עלול היה להיגרם לו והתנהגות הצדדים לפני הפרסום ולאחריו.

פנייה ליעוץ משפטי

תביעת לשון הרע נועדה לפצות את מי שנפגע שמו הטוב כתוצאה מפרסום פוגעני. הוצאת כזאת יכולה לבייש אדם, לפגוע בפרנסה שלו, במעמד המקצועי שלו ובחייו החברתיים. זוהי בראש ובראשונה פגיעה אישית ורגשית אשר יכולה גם להיתרגם לנזק כלכלי גדול.
על כן, אם נפגעתם ונגרם לכם נזק, פנו לייעוץ משפטי של משרד עורכי דין המתמחה בתחום זה, אשר יבחן את נסיבות המקרה שלכם ויחווה דעתו האם יש בידכם עילה לתביעה.

משרדנו טיפל בעשרות תביעות הוצאת דיבה בהן השגנו עבור לקוחותינו סכומי פיצוי יפים ונשמח לעשות זאת גם עבורכם.

תביעת לשון הרע עם עורך דין אזרחי

אם אדם אשר נפגע כתוצאה מהוצאת דיבה יוכל להגיש תביעה באמצעות עורך דין אזרחי המתמחה בתחום. התביעה יכולה להיות בסכום בגובה מקסימאלי של 50,000 ₪, וזאת ללא צורך בהוכחה על גרימת נזק. במידה ואכן נגרם נזק אשר ניתן להוכחה, קיימת אפשרות להגשת תביעה על סכום כסף גבוה יותר באופן משמעותי.

תחום התביעות בנושא זה, הנו תחום משפטי מורכב ולעיתים גם מסובך, על כן חשוב להקפיד ולבחון לעומק כל מקרה באופן פרטני.

זאת תוכלו לעשות באמצעות ייעוץ של עורך דין מקצועי הבקיא בכל ההלכות הרלוונטיות לתחום זה.

במידה ואתם זקוקים לייעוץ וליווי משפטי בתחום של תביעת לשון הרע, אתם מוזמנים ליצור קשר עם רונן ליבוביץ’.

הגשת תביעת לשון הרע והוצאת דיבה

באילו מקרים מגישים אותה? אם מישהו פגע בכם, או נקט כנגדכם בלשון הרע, אם מישהו ניסה לבזות אתכם או לפגוע בשמכם הטוב, אזי זוהי הוצאת דיבתו של אחר. חוק זה אוסר הוצאת דיבה מכל וכל. ואם נפגעתם מכך, יש לפנות בהקדם אל עורך דין המתמחה בתחום תביעת מסוג זה.

כבוד האדם במקומו מונח. הוצאת לשון הרע או פגיעה בכבוד של אדם פרטי, עסק או ארגון, היא אסורה על פי חוק.

למעשה זוהי עבירה פלילית לכל דבר ועניין, שעונש לצידה. עורך דין המתמחה בתחום, יוכל ללוות אתכם לכל אורך הדרך. מן הרגע בו בוצע המעשה, ועד למתן ייצוג הולם בבית הדין. הוצאת דיבתו של אחר איננה עניין שניתן לעבור עליו לסדר היום. היא יכולה לפגוע בשימכם הטוב, במוניטין שלכם, ואפילו לפגוע ברווחתכם הכלכלית.

אם מדובר על אמירה פומבית פוגענית, חייבים להיות לה שני עדים על מנת שיעידו כי הדבר אכן אירע. כמו כן, בעת התביעה, יש להוכיח כי האדם אשר פגע כלל איננו מתחרט באשר למעשיו או אולי ניתן להוכיח. כי החרטה שלו איננה אמיתית והיא נועדה לזכות אותו, כלומר אין מדובר על חרטה כנה.

מהי הוצאת דיבה?

זהו עוול אשר נוצר כתוצאה מפרסום, אשר מטרתו לבזות או להרוס את שמו של אדם מסוים. חוק איסור זה עוסק בין היתר באיסור על כך. כידוע, הוצאת דיבתו של אחר ולשון הרע מהווה כפגיעה בכבוד או בשמו הטוב של אדם, קבוצת או ארגון, והיא נחשבת כעבירה פלילית ואזרחית וניתן לתבוע בגינה פיצויים.

תביעת הוצאת דיבה ברשת האינטרנט

באמצעות האינטרנט, קל היום מאוד לבצע פגיעה בשם הטוב. ניתן לפרסם אינפורמציה פוגענית שאיננה נכונה ובעילום שם.

לכן כל אחד חש שהוא יכול לעשות כרצונו. אבל גם הרשת, עם כל ההגנות שלה על הגולשים, איננה יכולה למנוע תביעה כזו. בכל עת בה נפגע השם הטוב שלכם, המוניטין אותו בניתם במהלך השנים בעמל רב.

האינטרנט אומנם שידרג את חיינו בתחומים רבים של החיים אך יחד עם זאת, באמצעותו ניתן לפרסם תכנים אשר יש בהם הוצאת דיבתו של אחר או פגיעה בפרטיות.

האינטרנט נותן לאנשים לפרסם תכנים כאלו ואחרים תוך כדי שהם שומרים על האנונימיות שלהם במגוון רחב של פלטפורמות כגון: רשתות חברתיות, פורומים או טוקבקים וחלק גדול מאותם תכנים יכול להוות תביעות מסוג כזה או לפגוע בפרטיות של הנפגע.

עורך דין המתמחה בתחום תביעות דיבה

עורך דין המתמחה בתחום זה, יוכל להעניק לכם יעוץ מהיר ומפורט. ייעוץ מקצועי אשר ינחה אתכם באשר לתהליכים בהם תוכלו לנקוט.

הוא ידע לומר לכם באם ישנה בכלל עילה להגשת תביעת לשון הרע. הוא ידע לבחון את סוגי האמירות, באילו סיטואציות הן נאמרו, ועוד. את כל הפרטים החשובים והרלוונטיים על מנת לדעת לאן מתקדמים הלאה. אם אכן ישנה עילה לתביעה, עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל הדרך, ויעניק לכם ייצוג משפטי הולם בבית הדין.

בכדי להגיש תביעה ישנם מספר תנאי סף רלוונטיים וביניהם:

√ מדובר באמירה פומבית ופוגענית לה היו לפחות שני עדים. פרט לאדם אשר נפגע ממנה

√ בנוסף, יש להוכיח כי האדם הפוגע מסרב להביע חרטה על הדברים שהוא אמר. או שניתן להוכיח כי החרטה אותה הוא הביע בנושא, נעשה בכדי לצאת מידי חובה ולא בכוונה כנה ואמיתית.

חוק איסור לשון הרע – תשכ”ה – 1965

תביעות אלו הפכו להיות כלי משפטי מרכזי בהגנה על שמו הטוב של אדם או עסק. אדם אשר בוחר לפגוע באדם אחר או בעסק ע”י העלאת טענות בלתי מבוססות נגדו תוך פגיעה בשמו הטוב ו/או במקור פרנסתו, צפוי להיתבע לדין ולהידרש לשלם פיצויים ללא הוכחת נזק.

חוק איסור לשון הרע תשכ”ה-1965, הינו בין החוקים היחידים בספר החוקים אשר קובע, כי כל עוד יוכח כי הדברים שנאמרו מהווים הוצאת דיבתו של אחר, אזי זכאי הצד הנפגע לפיצוי בסך של כ-70,000 ₪ (מעודכן להיום). אם יוכח כי הפרסום נעשה בזדון במטרה לפגוע אזי לבית המשפט יש סמכות לפסוק את כפל הפיצוי וזאת ללא הוכחה כי אכן נגרם נזק לנפגע. נושא פיצוי ללא הוכחת נזק, מקל מאוד על קביעת סכום בתביעה.

למפרסם יש הגנות שונות לרבות האם הדברים שנאמרו אמת הם והיה צורך לאומרם או שמא מדובר בדברי שקר ואולי אף נאמרו בזדון ובכוונה לפגוע באדם על לא עוול בכפו.

בתי המשפט רואים בחומרה פגיעה בשמו הטוב של אדם והינם נוטים לפסוק פיצויים על פי חומרת הדברים שנאמרו, היקף החשיפה לדברים, תפקידו של הנפגע ועוד.

ייעוץ משפטי בנושא תביעת דיבה

אדם אשר נפגע כתוצאה מהתבטאות כזאת או אחרת כלפיו, יוכל לפנות לעורך דין מקצועי ולקבל יעוץ משפטי בנושא. בכדי לוודא אם יש בכלל עילה להגשת תביעה.

עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום, יבחן לעומק את סוג האמירה, את הסיטואציה והמקום בו היא נאמרה, ומגוון פרטים חשובים אשר יסייעו לו להבין, האם מתקיימים כל התנאים המקדימים הרלוונטיים להגשת כתב תביעה בנושא.

במידה ואכן מדובר במקרה שיש בו עילה לתביעה, עורך הדין יוכל ללוות את הלקוח בכל התהליך של הגשת תביעה עד לקבלת התוצאות.

נפגעתם מהוצאת לשון הרע? מישהו פגע בשמכם הטוב? רוצים להחזיר לעצמכם את הכבוד?

רונן ליבוביץ’ ילווה אתכם בכל שלבי התביעה. ייעץ לכם וידאג שתקבלו פיצוי בגין הפגיעה או הנזק שנעשה לכם כתוצאה מפרסום הדברים.

במידה ואתם מרגישים שנפגעתם כתוצאה מהוצאת דיבתו של אחר, אתם מוזמנים ליצור קשר עם רונן ליבוביץ’ ולהגיש תביעה. למשרדינו ניסיון רב בתביעות אלו ובהשגת פיצוי הולם ללקוחות ששמם נפגע ונרמס.
כמו כן משרדנו יודע להגן על מי שנתבע בגין לשון הרע, כאשר השמיע ביקורת לגיטימית ו/או אמר דברי אמת החוסים תחת הגנת החוק.

פנו בהקדם אל עורך הדין רונן ליבוביץ’ – אנו נחזור אליכם בהקדם עם השירות המשפטי הטוב ביותר בתחום! הכרת התחום על בוריו וידיעת פסיקותיו של בית המשפט מסייעים רבות בניהול ההליך תביעת לשון הרע והוצאת דיבה.