חופש הביטוי מאפשר לכל אדם להגיד את מה שהוא רוצה ולעשות זאת בכל דרך שהוא רואה לנכון. אך יחד עם זאת, התבטאות אשר יכולה לפגוע באדם אחר יכולה להיות עברה על החוק – חוק איסור לשון הרע. ובמידה ואותה פגיעה בשמו ובכבודו של אדם התבצעה בהתאם לחוק לשון הרע, יוכל הצד הנפגע להגיש הוצאת דיבה ולשון הרע כנגד הפוגע.
ניתן לסכם זאת בכך, שחוק איסור לשון הרע הינו חוק אשר נועד להגן על הכבוד ועל שמו הטוב של אדם וחוק עושה זאת בעצם, על ידי הטלת איסור על פרסום התבטאויות שונות אשר עלולות לגרום להשפלה או לביזוי הכבוד של אדם.

תנאים שונים להגשת תביעת הוצאת דיבה ולשון הרע

לא כל אדם אשר אומר דברים משמיצים לאדם אחר עובר על חוק איסור לשון הרע. ולצורך הגשת תביעת לשון הרע, מספר תנאים שונים צריכים להתקיים ובין היתר: יש צורך להוכיח שאכן מדובר בהשמצה לה היו עדים שני אנשים נוספים לאדם אשר הושמץ. תנאי נוסף הוא שאותה השמצה תופיע בדרך פומבית כלשהי, זאת יכולה להיות שיחה ברחוב, זה יכול להיות טוקבק או ידיעה בעיתון.

בטרם הגשת תביעת דיבה, חשוב לבדוק האם נגרם נזק לתובע ומהי מידת הנזק אשר נגרם לו. כאן חשוב לציין שבמידה והאדם המזיק התנצל על הפרסום, סביר להניח שרמת הנזק קטנה כתוצאה מכך.

אם אשר נפגע כתוצאה מלשון הרע יוכל להגיש תביעה באמצעות עורך דין אזרחי המתמחה בתחום. התביעה יכולה להיות בסכום בגובה מקסימאלי של 50,000 ₪, וזאת ללא צורך בהוכחה על גרימת נזק. במידה ואכן נגרם נזק אשר ניתן להוכחה, קיימת אפשרות להגשת תביעה על סכום כסף גבוה יותר באופן משמעותי.

תחום התביעות בגין לשון הרע, הנו תחום משפטי מורכב ולעיתים גם מסובך, על כן חשוב להקפיד ולבחון לעומק כל מקרה באופן פרטני. זאת תוכלו לעשות באמצעות ייעוץ של עורך דין מקצועי הבקיא בכל ההלכות הרלוונטיות לתחום זה. במידה ואתם זקוקים לייעוץ וליווי משפטי בתחום של תביעת הוצאת דיבה ולשון הרע, אתם מוזמנים ליצור קשר עם רונן ליבוביץ’ – משרד עורכי דין.