ליטיגציה

ליטיגציה היא בעברית התדיינות או טיעון משפטי בבית המשפט שנערך לרוב באמצעות עורך דין. כמו כן, לרוב נעשה שימוש במונח זה במשפט הפלילי, האזרחי והמסחרי אך הוא רלוונטי לכל תיק שמגיע לדיון משפטי. לכן, כל עורך דין שעוסק בליטיגציה חייב לדעת את סדרי הדין הרלוונטיים, למשל בתחום המשפט הפלילי.
מבחינה היסטורית ליטיגציה היא תחום התמחות יחסית חדש כי עד כה לא הייתה הפרדה: עורכי דין שעסקו בכך עסקו גם בסוגים אחרים של ייצוג משפטי. האמת היא שההפרדה עושה לכם כלקוחות רק טוב מסיבה אחת : אתם מקבלים עורך דין שמתמחה אך ורק בליטיגציה. 

במקום שנים כונתה הליטיגציה "מלכת המשפט" כי עורכי דין שמופיעים בבתי משפט נדרשים לתחכום, זריזות של לשון ומחשבה, וירטואוזיות ואינטליגנציה יוצאת דופן. כולנו קוראים על כך בספרים וצופים בכך בסרטים ובדרמות משפטיות שונות. האמת היא שיש בכך צדק כי עורך דין שעוסק בכך נדרש לפעולות רבות : לא רק להכיר את התיק שבו הוא עוסק, אלא אף את הדמויות, את דרכי חשיבתן והתנהלותן ואת מערכות היחסים ביניהן. 

ליטיגטור טוב הוא אמן אסטרטגיה וטקטיקה שאוסף את העדויות והראיות ומתכנן את הופעתו. לצורך כך הוא מתכונן לכל הפתעה אפשרית מהצד שכנגד ואינו משאיר דבר ליד המקרה. ליטיגטור טוב  הוא כמו שחקן בתאטרון וגם בתחום הזה נדרש כשרון, ידע ונסיון בהבדל אחד : במקרים של גמגום אין בבית המשפט  לחשנים כמו בתאטרון שיעזרו לשחקן .

למעשה, דקה אחת של גמגום בבית המשפט יכולה להרוס משפט שלם (תרתי משמע)  ונדרשת לכן יכולת נוספת : יכולת קשב כדי לעקוב אחרי דברי העדים, השופט ועורכי הדין של הצד שכנגד בו –זמנית. למעשה, ליטיגטור טוב יודע היכן להתעקש, איפה להרחיב או לקצר ולא פחות חשוב – את מה כדאי להצניע. 

אם אתם חושבים שזו עבודה קלה אתם טועים כי ליטיגטור טוב הוא כמו מטדור: הולך סחור סחור מסביב למטרה ומחכה לנקודת חולשה כדי לתקוע חץ בשור. לשם כך עליו להבין בבני אדם, לקרוא את התגובות שלהם ולהגיב בזמן ובעוצמה הנכונה : באדיבות ובנימוס או בכוח ובקשיחות.

עם זאת, במשפט אזרחי נעשה נסיון להקל על העומס בבתי המשפט באמצעות הקטנת הטיעונים בעל פה. למעשה נעשו שלושה שנויים:
  1. תצהירים בכתב מחליפים את חקירת העדים
  2. סיכומים בכתב מחליפים את טיעוני הצדדים בסיום הדיונים המשפטיים
  3. בקשות בכתב מחליפות את הבקשות בעל פה

לכן, אם אתם נדרשים לליטיגטור כדאי שתפנו לטוב ביותר : עו"ד אסף אסרף שהתמחה במשפט אזרחי, מסחרי ומנהלי ושיש לו נסיון רב בניהול הליכים משפטיים בבתי משפט. וכמובן שלעו"ד אסרף רקורד מרשים ומוכח ואתם יכולים להינות מכך בלחיצת כפתור:

פשוט חייגו 072-2575076.