תביעה לפינוי מושכר

מהי תביעה לפינוי מושכר?

תביעה לפינוי מושכר הוא הליך מהיר בבית המשפט שנועד בדיוק למצבים בהם שוכר הדירה שלכם לא משלם שכר דירה, גורם נזק, לא משלם תשלומים (ועד בית, ארנונה, חשמל) ו/או מסרב להתפנות עם סיום התקופה.

אתם רשאים לפתוח בהליך מהיר, שמטרתו לסלק מהדירה את השוכר הבעייתי. הן במסגרת פסק דין ובמידת הצורך אף באמצעות קבלני הוצאה לפועל. אשר יגיעו באופן פיזי לנכס ויוציאו את השוכר הבעייתי. בהליך זה מוגשת תביעה לפינוי מושכר. שחוק הגנת הדייר לא חלה על היחסים בין בעל הבית לשוכר הבעייתי.

תביעה לפינוי מושכר מוגשת כאשר מדובר בשוכר דירה או נכס מסחרי אחר כגון, משרד או חנות בשכירות חופשית. להבדיל משוכר במעמד של דייר מוגן. כיום רוב שכירויות הינן שכירות חופשית ועל כן תביעה לפינוי מושכר הינו ההליך הנפוץ לפינוי דייר / שוכר בעייתי אשר אינו עומד בהתחייבויותיו, ואינו משלם דמי שכירות, או מפר התחייבויות אחרות כגון אי ביצוע תשלומים שוטפים, נזק למושכר ועוד.

במסגרת תביעה לא ניתן לתבוע רכיבים נוספים כגון:

 • חוב כספי –  לשם כך ניתן להפעיל בטחונות שהשוכר נתן, או לנקוט בהליך נפרד בבית משפט.
 • בכתב התביעה יש לפרט את הטיעונים ולצרף אליו תצהיר של העדים הרלבנטיים מטעם התובע ואסמכתאות
 • הנתבע יידרש להגיש כתב הגנה תוך 30 יום לכל המאוחר ולצרף אליו תצהיר של העדים והאסמכתאות מטעמו. בית המשפט קובע דיון לא יאוחר מ- 30 ימים ממועד שהוגש כתב ההגנה בתיק.
 • הנתבע לא יכול להגיש תביעה שנגד או הודעה לצד שלישי מאחר ומטרת ההליך הינה לברר את טענות התובע והנתבע באופן מהיר ויעיל. וככל שטענות התובע בתביעה יתבררו כנכונות ומבוססות – ליתן פסק דין לפינוי המושכר.
 • תביעה שכנגד או הודעת צד שלישי (ייחוס אחריות וחבות לצד אחר) עלולות לגרום להשהייה ולעיכוב של הדיון ועל כן לא ניתן להגישם בתביעה של פינוי מושכר.

האם יש יתרונות בהליך תביעה לפינוי מושכר? בוודאי!

היתרון בהליך פינוי מושכר הוא, שלא כמו בעבר, שוכר סרבן אינו יכול למשוך את ההליך המשפטי למשך תקופה ארוכה. שכן ממועד הגשת תביעת פינוי מושכר, על השוכר להגיש כתב הגנה תוך פרק זמן של 30 יום. ובהיעדר כתב הגנה יינתן נגדו צו פינוי לסילוק השוכר מהדירה. גם במקרה בו מוגש כתב הגנה, אז על פי החוק בירור התביעה לפינוי השוכר אורך פרק זמן קצר במסגרת ישיבה אחת ויחידה של בית המשפט.

בנוסף, לאחר פינוי השוכר או במקביל לתביעה לפינוי שוכר ניתן להגיש נגד השוכר הבעייתי תביעה נוספת שהיא תביעה כספית בגין הנזקים שגרם השוכר הסרבן עקב הפרת הסכם השכירות. לרבות חובות שהותיר השוכר בגין אי תשלום דמי שכירות ו/או אי תשלום מיסים שוטפים ו/או נזקים שגרם השוכר למושכר.

כתב תביעה פינוי מושכר – לצפייה

תהליך הגשת תביעה לפינוי מושכר עם עו”ד ליבוביץ

מה אנחנו יכולים לעשות בעבורכם ולמענכם? משרד עורך דין מקרקעין של רונן ליבוביץ פועל למעלה מ20 שנה ביעילות ובמהירות לסילוק שוכרים אשר מסרבים להתפנות מהנכס ובכך גורמים לכם נזקים ממוניים ונפשיים כאחד.

את מי אנחנו מייצגים? אנו מייצגים בעלי דירות ונכסים הסובלים מהפרת הסכם השכירות ומסירוב של שוכר הדירה או שוכר הנכס לפנות את המושכר. ככל ומדובר במעידה חד פעמית של שוכר ואי תשלום בזמן – ניתן ורצוי להבליג, ולא לרוץ לנקיטת הליך של תביעה. כאשר אי ביצוע תשלומים במועד הופך לדבר שבשגרה רצוי להעמיד את השוכר במקום ולצייר לו קו אדום שהפרות נוספות יזכו לטיפול משפטי ולפינוי השוכר מהדירה. רצוי לעשות זאת בכתב (בדרכים שונות ומגוונות כגון בדוא”ל, מסרון וכיו”ב). כאשר השוכר מתחיל להשמיע תירוצים ולהבטיח “הבטחות” שלא מקויימות ההמלצה החד משמעית שלנו הינה לפנות אלינו בהקדם על מנת שנגיש בשמכם תביעה לפינוי מושכר.

המסמכים הדרושים להגשת תביעת פינוי מושכר

על מנת שנגיש בשמכם תוך יום תביעה לפינוי מושכר רצוי שתגיעו אלינו מוכנים עם המסמכים הרלוונטיים בין היתר:

 • חוזה השכירות
 • נסח טאבו או אישור זכויות המעיד על בעלות שלכם במושכר
 • תיעוד של ההפרות ואי ביצוע תשלומים.

לשאר הדברים אנו נדאג, ותוך זמן קצר נגיש בשמכם תביעת פינוי מושכר וננהל את ההליך עבורכם עד לתוצאה המיוחלת – פינוי השוכר מהדירה או הנכס המושכר.

פינוי מושכר בהליך מזורז

שוכרים בעייתיים עלולים לגרום לנזקים כספיים חמורים. בנוסף ישנה לא מעט עוגמת נפש אם דייר לא משלם את שכר הדירה, או מפר את הסכם השכירות בכל דרך שהיא. החוק מאפשר פינוי מושכר בהליך מזורז, וליתר דיוק מזורז יחסית לקצב שבו מתנהלת מערכת המשפט הישראלית. מימוש האופציה הזו מחייב התנהלות מושכלת, וכאן בעמוד תמצאו מידע רלוונטי שיעזור לכם לפנות את הנכס בזמן קצר ככל האפשר.

כמה זמן לוקח פינוי שוכר בהליך מזורז?

כשמגישים תביעה לפינוי מושכר במסלול המזורז, ישנו לוח זמנים מוגדר אשר מחולק ל-6 פרקי זמן:

 • 30 ימים – פרק הזמן המוקצב לשוכר להגיש את כתב ההגנה.
 • 30 ימים – הדיון חייב להתקיים תוך 30 יום לכל היותר (וישנם כמובן מקרים שבהם הוא יתקיים תוך זמן קצר יותר).
 • 14 ימים – הזמן עד למתן פסק הדין.
 • 15 ימים – מרגע שניתן פסק דין, ניתן לפתוח תיק בהוצאה לפועל תוך 15 ימים.
 • 21 ימים – לפני הפינוי בפועל לשוכר
 • 14 ימים – לאחר שמסתיימת תקופת האזהרה הנ”ל, אפשר לבצע את הפינוי בפועל תוך 14 ימים.

על-מנת להבטיח פינוי שוכר בהליך מזורז בלוח הזמנים הנ”ל חשוב להקפיד על התנהלות מדויקת, בהתאם לכל הכללים.

פינוי שוכר בכוח

גם פינוי שוכר בהליך מזורז מחייב כפי שניתן לראות סבלנות. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי תביעה לפינוי מושכר היא המסלול הקצר ביותר בדרך להשבת הנכס לבעליו החוקיים, כלומר אליכם. ניסיון לפנות שוכר בכוח עלול להסתיים בתביעה שתוגש נגדכם. למעשה חל איסור גם על החלפת מנעול הכניסה לדירה וגם על כל איום שהוא כלפי הדיירים.

החוק מעניק זכויות לשוכרי דירות, גם כשהם מפרים את החוזה. ביניהן: הזכות להישאר בנכס כל עוד לא ניתן פסק דין שמורה על פינוי, הזכות להיות מחוברים למים ולחשמל וגם הזכות להגיש ערעור על פסק הדין. חשוב לציין שעצם הערעור לא מונע את התקדמות תהליך הפינוי בהתאם ללוח הזמנים הנ”ל, אבל הדייר יכול להגיש גם בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין.
מקרים מורכבים במיוחד הם כשבדירה מתגוררת משפחה עם ילדים קטנים, אנשים מבוגרים מאוד או חולים. יחד עם זאת עורך דין מיומן מסייע במימוש זכות הקניין גם במצבים אלה.

מהם סוגי ההליכים השונים לפינוי שוכר לפי חוק?

באופן עקרוני יש 2 דרכים לפינוי שוכרים סוררים: הליך מזורז והליך סטנדרטי. ההבדל העיקרי הוא שההליך הסטנדרטי עשוי לכלול גם תביעות נוספות כנגד השוכרים, ובפרט תביעות כספיות, ואילו פינוי שוכר בהליך מזורז עוסק אך ורק בהשבת הנכס לבעליו.
הגשת תביעה לפינוי מושכר בהליך המזורז אפשרית אם מתקיימים התנאים הבאים:

 • הוכחה לבעלות על הנכס
 • הוכחה לכך שהשוכר ממשיך להשתמש בנכס גם לאחר שהסתיימה תקופת השכירות, או לחילופין הוכחה לכך שהשוכר הפר את החוזה.

מהי עלות פינוי שוכר בהליך המזורז?

משתנות בהתאם למורכבות הנסיבות. בכל מקרה הגשת תביעה לפינוי מושכר כרוכה בתשלום אגרה בסכום של כ 729 ש”ח (התעריף המדויק מתעדכן אחת נכון לשנת 2024)

בית המשפט יכול לפסוק כי על הנתבע, כלומר השוכר הבעייתי, לשלם את הוצאות המשפט, לרבות התשלום לעורך הדין. לעיתים שכר הטרחה הוא גם על הגשת התביעה וגם על הייצוג בבית המשפט, ולעיתים משלמים בנפרד על הגשת תביעה ורק אם התיק מגיע לערכאה שיפוטית ייגבה תשלום גם על הייצוג. בנוסף כוללת עלות פינוי שוכר את התשלום לעורך הדין.

 

תביעות כספיות ואזרחיות
מדריך לבית המשפט לתביעות קטנות
רישום זכויות בטאבו
תקציר החוק בנושא בית משותף
תהליך הפקת תרגום נוטריוני
עצות וטיפים למשכיר ולשוכר נדל"ן
רכישת דירה
עצות למתקשים בהחזר המשכנתא
השאירו פרטים
זקוקים לייעוץ? התקשרו עכשיו: 077-9977996 או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם