אחד הנושאים הבולטים ביותר בהם מתעסק עורך דין נדל”ן הם הסכמי רכישה מקבלן. כשאנחנו עומדים בפני רכישת דירה חדשה מקבלן, אנחנו מקבלים ממנו חוזה רכישה, הסכם, שעלינו לחתום עליו ובכך אנחנו מסכמים בעצם את העסקה איתו.

הסכמי רכישה מקבלן

מאחר ומרביתנו לא עורכי דין, ואין לנו ידע בנושא, מוטב שאנחנו ניקח את ההסכם ונעביר אותו אל גורם מוסמך, קרי עורך דין, שיעבור עליו ויראה האם הוא קביל והאם התנאים המוצגים בו, יכולים להתאים לנו.

לכאורה, הסכמי רכישה מקבלן הם לא אמורים להיות דבר בעייתי, בעיקר אם מדובר בקבלן מוכר אשר יודע בוודאי, שאם הוא יציג בפנינו הסכם לא קביל או הסכם שאיננו מטיב איתנו, הרי שזה יכול לפגוע לו ביכולת שלו למכור את הדירות שהוא בונה ומשווק.

אך לצערנו, אנחנו עדים לא פעם לחוזים בעייתיים וכן למצבים בהם הרוכש חתם על חוזה בתנאים מגבילים או חוזה שהשאיר אותו ללא הדירה או עם מגוון תשלומים ובעיות שונות שצצו לאחר קבלת הנכס, זאת בגלל שהוא חתם על חוזה שהתיר לקבלן לנהוג כך.

נקודות שצריך לקחת בחשבון כשחותמים על הסכמי רכישה מקבלן

1ראשית, תבדקו שהקבלן מציג בפניכם ערבות בנקאית למצבו הכלכלי. ערבות זו תאפשר לכם לקבל את כספכם במידה והוא יקרוס מבחינה כלכלית. מדוע זה חשוב? היו חברות שפשטו רגל בעת תהליך הבנייה והלקוחות לא ראו ובטח לא קיבלו את כספם מעולם.
2שנית, מלבד המפרט הטכני שההסכם צריך להכיל הרי המפרט צריך לכלול מה אמור להיבנות באזור של המבנה שלכם. כך לא תקומו בוקר אחד ותגלו שבמקום פארק יפה, נבנה לו אזור תעשיה.
3. שלוש, תוודא שהקבלן מוכר את הדירה כשיש לו כבר היתר בנייה . ואת כל האישורים הנדרשים לבנייתה. הדרך הטובה לגלות זאת היא באמצעות המחיר. אם המחיר נמוך מדי, סביר להניח שזה נובע מכך שאין לו היתר בנייה
4. ארבע, בכל מקרה, אל תחתמו על מסמך “בקשה לרכישת דירה”. מסמך זה מהווה מכין חוזה שמציג בפניכם איש המכירות כשאתם רוצים לראות קטלוג של דירות למכירה. מבחינת הקבלן זה יכול להיות חוזה בעוד שאתם בכלל לא חשבתם על כך עדיין. רצוי מאוד גם שיהיו לכם נקודות יציאה בחוזה, אם במידה ומצבכם הכלכלי ישתנה ולא תוכלו לעמוד בו.
5. חמש, תבחנו היטב מי בעל הקרקע בטאבו. אם זה לא הקבלן, תבקשו מעורך דין נדל”ן שיבדוק מה מצב הזכויות שלו על הקרקע.
אם אתם רוצים לקבל עוד מידע אודות הסכמי רכישה מקבלן, זה הזמן לפנות אלינו, רונן ליבוביץ’ – משרד עורכי דין ונוטריון אשר מתמחים בין היתר גם בדיני מקרקעין. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת.

עורך דין מקרקעין - ליבוביץ