ניהול סכסוכים

ניהול סכסוכים הוא מונח שבבסיסו רצון להפחית את עוצמת הסכסוך ע”י שליטה בגורמיו.

ניהול סכסוכים מתבצע בעיקר כאשר אין לאחד מהצדדים בסכסוך או לשניהם אפשרות לפתרון הסכסוך, כלומר אין להם את היכולת או את הרצון להכריע או ליישב את הסכסוך.

בנוסף, ניהול סכסוך מתאים גם במקרה שבהם אחד מהצדדים לסכסוך סובר שלא ישיג את מטרותיו, כלומר הוא מעדיף את מצב הקיים על פני יישוב הסכסוך בהסכמה הדדית. לעיתים אף צד זה יסלים את הסכסוך מסיבה אחת: הוא מאמין שבדרך זה הוא ישיג תוצאות טובות יותר.

למעשה, ניהול סכסוכים בא לפתור את הבעיות הבאות (אחת מהן או שתיהן):
* סכסוך שפתרונו (יישוב שמקובל על שני הצדדים או הכרעה ע”י צד אחד) נדחה לשלב עתידי כלשהו מתוך הנחה שבעתיד יבשילו התנאים לכך.
* סכסוך מתמשך מתוך הבנה שהמשך הסכסוך עדיף על פתרונו, הן באמצעות יישוב שמוסכם על שני הצדדים והן באמצעות הכרעה כלשהי.

ניהול סכסוכים שונה בתכלית מיישוב סכסוכים מסיבה אחת

יישוב סכסוכים מחייב הסכמה הדדית בין שני צידי הסכסוך ואילו ניהול סכסוך הוא פתרון, הן באמצעות הכרעה חד צדדית כלשהי או באמצעות צד שלישי שמקובל על שני הצדדים.
עם זאת, ניהול הסכסוך היא דרך הפעולה המועדפת ולו מהעובדה שהיא מונעת השלכות מזיקות שונות, למשל מבחינה כלכלית, בטחונית, מדינית ועוד תלוי באופיו של הסכסוך. לא ניתן לומר שניהול סכסוך והפחתת עוצמת הסכסוך הן שלב הכרחי ביישובו מסיבה אחת: יש בכך כדי לתת תמריץ לשני הצדדים ליישב את הסכסוך באמצעות הסכמות הדדיות. ניהול סכסוך אינו מקשה אחת ויש לטפל בכל מקרה של סכסוך לגופו.

אסטרטגיות לניהול סכסוכים

  • ניהול סכסוך חד צדדי: צעדים שננקטים ע”י אחד מהצדדים בסכסוך למניעת הסלמת הסכסוך ע”י הצד שכנגד. צעדים אלו ננקטים לרוב במקרים של סכסוכים עמוקים או בסכסוכים לא סימטרים, כלומר בסכסוכים שבהם העוינות וחוסר האמון מקשים על ניהול מו”מ בין הצדדים.
  • ניהול סכסוך משותף: יישוב הסכסוך באמצעות גורמים רשמיים ולא רשמיים משני צדדי הסכסוך. ניהול מסוג זה אינו מתאים לסכסוכים בעצימות נמוכה, לסכסוכים לא סימטרים ולסכסוכים שאין תאריך לסיומם.
  • ניהול סכסוך חיצוני: ניהול הסכסוך באמצעות גורמים חיצוניים שונים במטרה למנוע את החרפת הסכסוך או במטרה לניטורו. ניהול סכסוך חיצוני יכול להיות בהסכמה (של אחד מהצדדים או של שניהם) או בכפייה.

עם זאת, כמו בכל תחום מומלץ לפנות למומחים שמתמחים בכך כמו רונן ליבוביץ – עורך דין ירושה. לעו”ד זה נסיון רב והצלחות בתחום זה וכל סכסוך שמגיע לפתחו מנוהל באופן ספציפי, כלומר בהתאם למאפייניו הייחודים של הסכסוך ובהתאם לצרכי הצדדים.

מאמרים נוספים
עורך דין אזרחי
עורך דין אזרחי
ייפוי כוח לבנק
ייפוי כוח לבנק
תהליך הפקת תרגום נוטריוני
חתימת נוטריון
תהליך הפקת תרגום נוטריוני
צוואה נוטריונית
השאירו פרטים
זקוקים לייעוץ? התקשרו עכשיו: 077-9977996 או השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם